Ariana | Blogger | X X

24 listopada 2016

„Narodziny gniewu” Joanna Jax

Tytuł: Narodziny gniewu
Tytuł oryginalny: Narodziny gniewu
Cykl: Zemsta i przebaczenie (tom 1)
Autor: Joanna Jax
Tłumaczenie: -
Wydawnictwo: Videograf
Liczba stron: 352
Data wydania: 22 listopada 2016

Joanna Jax zadebiutowała w 2014 roku książką Dziedzictwo von Becków, która została przyjęta z dużym entuzjazmem przez czytelników. Od tamtego czasu autorka napisała jeszcze trzy książki: Długą drogę do domu, Piętno von Becków, czyli drugi tom sagi o von Beckach oraz Narodziny gniewu, które swoją premierę miały zaledwie kilka dni temu. Najnowsza książka Jax rozpoczyna sześciotomowy cykl powieściowy Zemsta i przebaczenie.

Początkowo akcja powieści toczy się w Chełmicach. To tam rozpoczyna się cała historia. Julian i Emil są przyrodnimi braćmi, jednak obaj nie zdają sobie z tego sprawy. Gdy Emilowi udaje się poznać prawdę, poprzysięga zemstę na ojcu i bracie. Hanka, siostra Emila,  marzy o karierze w mieście. Po pozytywnych ocenach jej występu na jednym z dworów postanawia wyruszyć do miasta. Towarzyszy jej przyjaciółka, Alicja Rosińska, która marzy o poślubieniu Juliana Chełmickiego. Nie jest jednak tak piękna i bogata, jak jego wybranka serca, Adrianna, dlatego decyduje się zrobić wielką karierę, ponieważ istnieje szansa, że właśnie wtedy młody Chełmicki ją dostrzeże i zacznie na nią inaczej patrzeć. 

Sięgając po pierwszy tom tego cyklu, nie do końca wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Nigdy wcześniej nie miałam stycznością z twórczością Joanny Jax i prawdę mówiąc, byłam nieco sceptycznie nastawiona do tej książki. Ostatnio ciężko jest mi się wciągnąć w jakąkolwiek powieść, stąd moje obawy. O autorce słyszałam niewiele, kilkakrotnie natomiast natykałam się na recenzje Dziedzictwa von Becków, czyli pierwszej książki autorki, ale nigdy nie wczytywałam się w nie dokładniej. Muszę przyznać, że autorka miło mnie zaskoczyła tą powieścią. Nie nastawiałam się na nic specjalnego i wyjątkowego, ale myślę, że przez to, czytanie okazało się jeszcze przyjemniejsze.
[…] kiedy ocierasz się o śmierć w każdej minucie swojego życia, nie myślisz o swoich błędach i tym, co zrobiłeś w życiu źle. Żałujesz, że wielu rzeczy nie zrobiłeś.
Narodziny gniewu to opowieść zarówno o niespełnionych marzeniach, o wielkich ambicjach, jak i o pragnieniu zemsty, która niesie ze sobą duże konsekwencje. Na próżno można szukać wątków o idealnych związkach, w tej książce prym wiodą trudne relacje, nie tylko między kochankami, ale także między członkami rodzin. Gniew, zawiść, zazdrość, nienawiść, poczucie niesprawiedliwości to tylko niektóre z uczuć, które towarzyszą bohaterom od pierwszych stron książki.

Na główny plan tej historii wysuwają się cztery postacie — Julian Chełmicki, Emil Lewin, Hanka Lewinówna oraz Alicja Rosińska. Każdy z bohaterów charakteryzuje się innymi cechami, dzięki czemu stworzone przez autorkę postacie są jeszcze autentyczne. Jednak przez książkę przewija się cała gama różnorodnych bohaterów. Są to zarówno postacie epizodyczne, jak i takie, które mają większy udział w wydarzeniach.

Bardzo spodobał mi się styl autorki. Przypomina mi styl Ałbeny Grabowskiej, w której twórczości jestem zakochana. Język, jakim posługuje się Joanna Jax jest plastyczny, barwny, przez co czytelnik nie ma problemu wyobrazić sobie poszczególnych wydarzeń. Fikcja jest tu umiejętnie zmieszana z wydarzeniami historycznymi, co czyni powieść jeszcze bardziej wartościową. Od książki naprawdę ciężko się oderwać. Joanna Jax dobrze radzi sobie z opisywaniem historii osadzonej w innych czasach, a co najważniejsze — nie udziwnia na siłę języka. Książka wzbudza w czytelniku masę emocji, począwszy od radości, przez zdezorientowanie aż po gniew. Radzi sobie z opisywaniem pozytywnych emocji, takich jak miłość i nadzieja, jak również z negatywnymi, takimi jak złość i gniew. 

Narodziny gniewu to świetne i warte uwagi rozpoczęcie cyklu Zemsta i przebaczenie. Autorka stworzyła niebanalną historię i osadziła ją w czasach drugiej wojny światowej. Bohaterowie muszą radzić sobie w najcięższych warunkach, a żeby to zrobić, niekiedy muszą walczyć z samym sobą. Ich zachowanie nie zawsze jest moralne. W opowieści jest pełno intryg, układów i  Myślę, że zarówno fani Joanny Jax, jak i osoby lubiące powieści historyczne będą zachwyceni tą pozycją.

*** 
Za egzemplarz i możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Videograf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję drogi czytelniku, że postanowiłeś przeczytać ten post. Będzie mi bardzo miło, gdy pozostawisz po sobie jakiś ślad w postaci komentarza i zmotywujesz mnie do dalszej pracy! :)

Pozdrawiam, Ola.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...