Ariana | Blogger | X X

13 listopada 2016

„Alicja w krainie czasów. Czas opowiedziany” Ałbena Grabowska

Tytuł: Czas opowiedziany
Tytuł oryginalny: Czas opowiedziany
Cykl: Alicja w krainie czasów (tom 2)
Autor: Ałbena Grabowska
Tłumaczenie: -
Wydawnictwo: Zwierciadło
Liczba stron: 300
Data wydania: 28 września 2016

Czas opowiedziany to drugi tom trylogii Alicja w krainie czasów. W poprzednim tomie mogliśmy zapoznać się z całą historią, poznać motywacje bohaterów do niekoniecznie moralnego postępowania, a także wyruszyć z Alicją w niezwykłą podróż. Byłam zachwycona zarówno stylem, jak i samą opowieścią Ałbeny Grabowskiej, ale to, co otrzymałam w drugiej części, wprawiło mnie w jeszcze większe osłupienie.

Alicja tuż po wybuchu zostaje wysłana do kliniki w Wiedniu, aby tam rozpocząć leczenie. Została tam wysłana przez rodziców, w celu poprawy zdrowia, ale prawda okazuje się zupełnie inna. Księgopolscy chcieli się jej pozbyć, aby nie miała możliwości wrócić do rodzinnych stron, a także nie przysparzała im więcej problemów. Alicja mimo początkowego rozczarowania zachowaniem swojego ojca znajduje w sobie siłę, aby walczyć o przyszłość i marzenia. W klinice poznaje Zygmunta Freuda, który pomaga jej stanąć na nogi, a potem otwiera furtkę do studiów medycznych. Nie dane jest jej jednak osiąść w jednym miejscu, a wybuch II wojny światowej i niefortunny wypadek sprawiają, że musi ponownie zmienić swoje plany.
Raje są po to, aby je utracić, a wygnani — aby już nigdy nie oglądać Boga.
Czas opowiedziany jest zupełnie inną historią niż Czas zaklęty. Jest tu o wiele więcej brutalności, naturalizmu, tłem wydarzeniem staje się druga wojna światowa, a bohaterka trafia w coraz większe tarapaty. Z całą pewnością opowieści tej nie towarzyszy magia, którą mogliśmy poczuć w pierwszym tomie, ale nie uważam tego za jakikolwiek minus. Dla mnie Czas opowiedziany stał się jeszcze lepszą lekturą niż Czas zaklęty, chociaż szczerze mówiąc, nie mam pojęcia, jak to możliwe, bo już pierwszym tomem byłam absolutnie zachwycona.

Niejednokrotnie byłam zmuszona odłożyć książkę, ponieważ niektóre ze scen naprawdę chwytały mnie za serce. W jakiś sposób jest to pokrzepiająca opowieść, ale zdecydowanie dominują tu wydarzenia smutne i przygnębiające. Cały czas jednak odnoszę wrażenie, że autorka kładła zbyt wiele kłód pod nogi głównej bohaterce, przez co w pewnym momencie cała historia stała się mało wiarygodna, ale nie zaburzyło mi jej odbioru w jakiś znaczący sposób. Jednocześnie ogromnie współczułam Alicji, bo chyba nikt tak naprawdę nie chciał się znaleźć na jej miejscu. Czy bycie wyjątkową wystarczyło, aby wieść spokojne życie?
— Dużo naczyń świadczy o tym, że pani dusza jest delikatna, a jednocześnie piękna. Im więcej naczyń, tym większe bogactwo duszy.
Czas opowiedziany to opowieść nie tylko o przyjaźni, ale także o wielkiej mocy miłości. Znaczącą rolę odgrywa tu też wiara w siebie, w swoje możliwości oraz wszelkiego rodzaju zdrady. Bohaterka na swojej drodze spotyka wiele postaci, które mają większy lub mniejszy wpływ na dalszy rozwój wydarzeń. Pojawiają się bohaterowie, których znamy z historii, m.in. Zygmunt Freud i Coco Channel, ale jest też szereg innych postaci, równie dobrze wpasowujących się w klimat powieści.

Akcja powieści toczy się na przestrzeni czterdziestu lat. Autorka zgrabnie poprowadziła czytelnika przez wydarzenia towarzyszące drugiej wojnie światowej. Jestem też pełna podziwu dla opisów miejsc, które autorka starała się oddać najdokładniej, jak potrafiła. Choć cała historia nie rozgrywa się na terenie naszego państwa, to jednak docierają do nas wiadomości z Polski. Wiedeń i Paryż natomiast nie zawsze były opisywane w samych superlatywach, choć nie zabrakło charakterystycznych elementów tych państw. Każde z nich na początku było miejscem malowniczym, idealnym do pozostania tam na dłużej, ale gdy nadeszła wojna, wszystko uległo diametralnej zmianie.
(...) ze swojego doświadczenia wiem, że są ludzie, którzy potrzebują miłości i czekają na osoby gotowe ich nią obdarzyć. Sny pokazują się, aby nas ostrzec, a nie ukarać. Walczy o panią anioł stróż, a ja będę mu w tej walce pomagał.
Styl autorki pokochałam już od pierwszych stron Czasu zaklętego, więc z przyjemnością chłonęłam każde zdanie, którym uraczyła czytelników Ałbena Grabowska. Już przy recenzji poprzedniego tomu wspominałam, że jestem pełna podziwu dla pracy autorki, którą musiała włożyć w napisanie tej książki, ponieważ nie jest łatwo napisać historię osadzoną w XIX wieku. Trzeba zadbać nie tyle o samą treść (choć o nią także), ile o język, którym posługują się wszyscy bohaterowie.

Jeżeli ktoś lubi twórczość Ałbeny Grabowskiej, to powinien być zachwycony również tą książką. Czas opowiedziany to świetna kontynuacja Alicji w krainie czasów, która trzyma poziom i zabiera czytelnika w zupełnie inny świat. Skoro autorka zauroczyła mnie po raz kolejny, to podejrzewam, że trzecia część będzie naprawdę mocna.

***
Za egzemplarz i możliwość przeczytania książki dziękuję empik.com
Książkę możecie kupić TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję drogi czytelniku, że postanowiłeś przeczytać ten post. Będzie mi bardzo miło, gdy pozostawisz po sobie jakiś ślad w postaci komentarza i zmotywujesz mnie do dalszej pracy! :)

Pozdrawiam, Ola.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...