Ariana | Blogger | X X

7 października 2016

„Janis” / „Janis: Little Girl Blue” (2015)

Tytuł: Janis
Tytuł oryginalny: Janis: Little Girl Blue
Gatunek: biograficzny, dokumentalny, muzyczny
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2015
Czas trwania: 106 minut
Reżyseria: Amy Berg
Obsada: Janis Joplin, Cat Power, Peter Albin, Sam Andrew
Dystrybucja: Mayfly

Kiedy film o Janis Joplin ujrzał światło dzienne, nie miał szans się wybić, ze względu na inny film dokumentalny, na którego punkcie ludzie oszaleli, a bilety były wykupywane w zastraszającym tempie. Mam tu na myśli dokument o Amy Winehouse, o której film przyćmił całkowicie Janis. Janis Joplin nie trzeba przedstawiać. Myślę, że jest to tak charakterystyczna postać, że każdy powinien ją przynajmniej kojarzyć z utworu, który przyniósł jej niesamowitą sławę. Jeżeli jednak nie wiecie, kto to jest, to ten film powinien Wam przybliżyć postać tej wokalistki.

Film ten to połączenie różnego rodzaju nagrań, listów pisanych przez wokalistkę do bliskich oraz wspomnień osób, które znały Janis. Wysuwa się z niego obraz Joplin jako tej skrzywdzonej i poszukującej ciągłej akceptacji. Wydaje mi się jednak, że producenci trochę zakłamali ten obraz, ponieważ pokazali Janis jako bezbronną, sięgającą po narkotyki w chwilach słabości. Zupełnie nie klei mi się to z tym, o czym przeczytałam w jednej z wielu biografii. Możemy się jednak przekonać, jak wiele Janis Joplin wniosła nie tylko do muzyki, ale także do wizerunku kobiet. Historię na przemian opowiada brat, siostra, współpracownicy, a nawet byli partnerzy.

Życie Janis nie było tak kolorowe, jak mogłoby się wydawać. W szkole była uważana za dziwadło, ponieważ nie była ani urodziwa, ani jej osobowość nie wydawała się ciekawa. Była odmieńcem, który nigdzie nie pasował. Trudne dzieciństwo, poczucie wyobcowania aż w końcu występy z Big Brother and the Holding Company oraz śmierć w 1970 roku, będąc na szczycie. Można byłoby pomyśleć, że dokument ten nie pokazuje niczego nowego, o czym byśmy nie słyszeli lub oglądali w innej produkcji. Po części to słuszne stwierdzenie, ale są wątki, o których rzadko wspominano. Poznajemy więc od kuchni jej romans z Davidem Niehausem oraz Dickiem Cavettem. Oprócz tych wątków na ekranie możemy zobaczyć też szereg rzadko publikowanych fotografii, co będzie stanowiło szczególną gratkę dla fanów Janis. Z całą pewnością nie znajdziecie tu wielu wątków, które byłyby poświęcone bezpośrednio muzyce, jaką tworzyła Joplin. W głównej mierze ten film opowiada o jej życiu, o tym, jaka była, jak ją postrzegali inni ludzie. Pojawia się też historia zażywania przez nią narkotyków, która skończyła się dla niej tragicznie.
(c) http://1.fwcdn.pl/ph/76/90/747690/610549.1.jpg
Nie jest to opowieść o Janis, która była u szczytu sławy. Przede wszystkim to historia kobiety, która była nieco zagubiona, potrzebowała akceptacji i odrobiny zrozumienia. Ale czy na pewno? Jednocześnie była osobą niezwykle silną, ale tak jak inni ludzie miała swoje słabości. Film Janis pokazuje, jaka była poza sceną. Nie spotkacie się tutaj z przygnębiającą historią, ponieważ jest w niej także dużo humoru. Film nie pokazuje Janis jako tej złej i sprowadzonej na złą drogę. Pokazuje Janis, która walczyła o swoje, była pełna energii, a przede wszystkim — żyła, nie bacząc na konsekwencje.

Minusem Janis są zdecydowanie zlewające się z tłem napisy. Wiele razy gubiłam wątek, nie mogłam rozczytać, co jest napisane w poszczególnych momentach, przez co często nie potrafiłam odnaleźć się w tym filmie. Jego oglądanie wydłużało mi się w nieskończoność, ponieważ ciągle zatrzymywałam go i cofałam się do momentów, w których nie byłam w stanie rozczytać zdań pojawiających się na ekranie. W znacznym stopniu odebrało mi to przyjemność oglądania i zapoznawania się z filmem.

Na płycie DVD znajdziemy także ponad trzydzieści minut dodatków specjalnych. Naprawdę warto je obejrzeć, bo w samym filmie nie znajdziemy tych nagrań. Stanowią one nie tylko swego rodzaju bonus, ale pozwalają poznać postać Janis Joplin jeszcze bardziej. Czego chcieć więcej?

Janis to dobry film biograficzny, który w szczególności powinien zachwycić fanów tej wokalistki. Niemalże dwugodzinny dokument pozwala poznać jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd tamtego okresu. Poznajemy jej dzieciństwo oraz szybkie wkraczanie w dorosłość, jej pierwszych facetów, pierwsze porażki oraz sukcesy. Wysłuchujemy kolejno opowieści jej znajomych oraz bliskich osób, które zostają przeplatane muzyką Janis. Film będzie satysfakcjonujący dla osób, które lubią ten gatunek i świetnie się w nim odnajdują, ale także dla tych, którzy chcieliby poznać choć trochę historię tej wokalistki. Nie każdy potrafi docenić muzykę Janis Joplin, więc może ten film to okazja, aby to zmienić?

***
Za egzemplarz filmu oraz możliwość jego obejrzenia dziękuję

Film możecie kupić TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję drogi czytelniku, że postanowiłeś przeczytać ten post. Będzie mi bardzo miło, gdy pozostawisz po sobie jakiś ślad w postaci komentarza i zmotywujesz mnie do dalszej pracy! :)

Pozdrawiam, Ola.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...