Ariana | Blogger | X X

17 lipca 2016

„Bohaterowie są zmęczeni” Maria Nurowska

Tytuł: Bohaterowie są zmęczeni
Tytuł oryginalny: Bohaterowie są zmęczeni
Cykl: -
Autor: Maria Nurowska 
Tłumaczenie: -
Wydawnictwo: Zwierciadło
Liczba stron: 240
Data wydania: 27 kwietnia 2016

Wspominałam już niejednokrotnie, że lubię czytać o wszystkim, co kręci się wokół wojny. Mogą być to zarówno opowiadania, powieści, jak i reportaże. Zawsze podkreślam, że literatura ta wywołuje we mnie skrajne emocje. Bohaterowie są zmęczeni napisani przez Marię Nurowską mieli swoją premierę w kwietniu 2016 roku. Książka wywołała niemałe poruszenie, a zdania co do niej są podzielone po dziś dzień.

Postać Leona Niemczyka jest znana przynajmniej większości z Was. Rzadko mówi się jednak o tym, że ten uzdolniony i wybitny aktor razem ze swoim bratem Ludwikiem w czasie II wojny światowej walczyli w powstaniu warszawskim. Po upadku powstania jeden z nich walczył pod dowództwem George'a Pattona, natomiast drugi trafił do obozu, a następnie do armii generała Andersa. Obaj zostali złapani podczas przeprawy przez zieloną granicę, tuż po tym ich drogi się rozeszły. Jeden został aktorem, drugi wyjechał za granicę, jednak pozostało jedno nurtujące pytanie: kto zdradził?

Bohaterowie są zmęczeni to książka, która została podzielona na dwie części. W pierwszej z nich słuchamy opowieści Leona Niemczyka, bliskiego przyjaciela Marii Nurowskiej. Opowiada on nie tylko o wydarzeniach z tamtych lat, ale ubarwia historię anegdotami i wspomnieniami. Nie jest to kompletny zapis życiorysu aktora, lecz wybrane fragmenty, które wzbudzają zarówno podziw, jak i zdziwienie. Maria Nurowska prowadzi z nim swobodną rozmowę o jego karierze aktorskiej i kolegach po fachu. Nie brakuje też pytań o Ludwika, na które niestety nie dostaje odpowiedzi.

Druga część jest poświęcona jego bratu — Ludwikowi, którego losy potoczyły się zupełnie inaczej. Ta opowieść jest zdecydowanie bardziej zatrważająca i przygnębiająca. Starszy z braci Niemczyk przeszedł przez piekło w czasie trwającej wojny, a wydarzenia z tamtego okresu odcisnęły na nim piętno, z którym przyszło mu żyć do końca. Tę historię czyta się z wielkim trudem ze względu na emocje, jakie wywołuje w czytelniku.

Ta książka to spowiedź obu braci. Każdy z nich opowiada swoją historię, o której czyta się z zapartym tchem. Nie sposób jest oderwać się od opowieści o braciach, których podzieliła zdrada. Tylko który jest tym dobrym, a który zawiódł? Jedna z postaci z całą pewnością budzi sympatię, druga niekoniecznie, wywołuje raczej mieszane uczucia.

Wojna nie jest zjawiskiem, o którym chętnie się rozmawia. Pochłania miliony ofiar, odbiera człowieczeństwo, zmusza do pewnych zachowań, które niekoniecznie są dobre. Zło przenika niektórych na wskroś i trudno jest z nim walczyć. Sprawia, że nie wiadomo komu można ufać, a od kogo lepiej trzymać się z daleka. Bohaterowie są zmęczeni to opowieść o dwóch braciach, którzy do końca swoich dni pozostali w konflikcie. Nigdy się nie pogodzili, a zadecydowało o tym jakieś wydarzenie z przeszłości, o którym żaden z nich nie chciał opowiadać.

Bohaterowie są zmęczeni to pozycja, o której trudno zapomnieć. Biografia dwóch braci wywołuje skrajne emocje oraz zmusza do refleksji. To opowieść smutna, nieco przygnębiająca, która niejednokrotnie budzi wzruszenie w czytelniku. Bracia nigdy się nie pogodzili, a w książce nie wyjaśniają dlaczego, nie mówią także, co ich poróżniło. Nigdy nie pomyślałabym, że tak właśnie potoczyły się losy tych dwóch braci. Ze swojej strony mogę polecić tę książkę, zarówno fanom twórczości Marii Nurowskiej, jak i pozostałym, którzy dopiero chcą poznać tę autorkę.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję

Książkę możecie kupić TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję drogi czytelniku, że postanowiłeś przeczytać ten post. Będzie mi bardzo miło, gdy pozostawisz po sobie jakiś ślad w postaci komentarza i zmotywujesz mnie do dalszej pracy! :)

Pozdrawiam, Ola.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...