Ariana | Blogger | X X

25 czerwca 2016

„Piękna i Bestia” / „Beauty and the Beast” (1991)

Tytuł: Piękna i Bestia
Tytuł oryginalny: Beauty and the Beast
Gatunek: animacja, familijny, baśń
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 1991
Czas trwania: 84 minuty
Reżyseria: Kirk Wise, Gary Trousdale
Dubbing polski: Katarzyna Pysiak, Jakub Szydłowski, Stefan Każuro
Dystrybucja: Forum Film Poland Sp. z o.o.

Bella mieszka wraz z ojcem w małym miasteczku. Jest inna od większości dziewczyn, ponieważ jej ulubionym zajęciem jest czytanie książek. Nie wzdycha do Gastona, jak pozostałe panny, a jego zaloty za każdym razem grzecznie odrzuca. Nie pasuje też do reszty mieszkańców, jedyne co ją wyróżnia to uroda. Wszyscy uważają ją za najpiękniejszą dziewczynę w miasteczku, ale nikt nie pała do niej prawdziwą i szczerą sympatią. Bella bezgranicznie wierzy w swojego ojca, nieco zwariowanego starszego pana, który w opowieści skupia się na wynalezieniu maszyny do rąbania drewna. Gdy pewnego dnia maszyna zaczyna działać, Wincenty wyrusza z nią na konkurs. Podczas samotnej wędrówki gubi drogę i trafia do zamku Bestii. Bella zmartwiona jego zniknięciem postanawia go odnaleźć, znajduje go, a jednocześnie sama się poświęca — jej ojciec wraca do domu, a to ona ma pozostać na zawsze na dworze Bestii.
Piękna i Bestia to bajka, którą pewnie każdy z Was oglądał przynajmniej raz albo o której, choć cokolwiek słyszał. Powstała na podstawie baśni, która miała swoje korzenie w ludowych podaniach.

Głównym wątkiem bajki jest oczywiście próba zdjęcia klątwy, którą jakiś czas wcześniej czarownica rzuciła na księcia, przemieniając go w Bestię. Książę był bowiem człowiekiem zapatrzonym w siebie, o sercu zimnym niczym lód. Jedynie prawdziwa miłość byłaby w stanie zdjąć klątwę nie tylko z Bestii, ale również z pozostałych mieszkańców zamku. Okazuje się to jednak zadaniem trudnym, ponieważ książę jako potwór nadal pozostaje nieczuły i niezwykle drażliwy. Ważnym elementem jest tutaj róża, której opadające płatki odliczają czas. Gdy opadnie ostatni, a Bestia nie zakocha się w kimś ze wzajemnością, już na zawsze pozostanie potworem.
źródło
Bella jest bohaterką gotową poświęcić wszystko. I to nie tylko dla ojca, ale także dla prawdziwej miłości. Jest więc nie tylko piękna, ale i mądra, posiada również wielkie serce. Przebywając na zamku, próbuje się buntować i robi to niejednokrotnie. Z czasem odkrywa prawdziwą twarz Bestii i nieświadomie zaczyna się w niej zakochiwać. Książę nie dopuszcza do siebie myśli, że ktoś mógłby pokochać taką szkaradę jak on. Za namową Płomyka i Pani Imbryk stara się zaimponować Belli i nawiązać z nią bliższą relację. Początkowo nieskutecznie, bo między bohaterami dochodzi do wielu nieporozumień, a sama Bestia jest oburzona postawą Belli. Z czasem zarówno on, jak i ona znajdują wspólny język, a drogą do serca Belli staje się między innymi ogromna biblioteka znajdująca się w zamku, którą bohaterka jest oczarowana od pierwszych chwil.

Uczucie między Bellą a Bestią nie jest wyidealizowane, a przede wszystkim nie jest łatwe. Na drodze ku miłości stoi także Gaston, czarny charakter tej bajki. Jest to mężczyzna zapatrzony w siebie, który za wszelką cenę chce zdobyć Bellę i pragnie, aby wyszła za niego za mąż. Niejednokrotnie knuje przeciwko ojcu Belli i stara się go pozbyć. 

Warto tu też wspomnieć o bohaterach drugoplanowych, czyli o mieszkańcach zamku, przemienionych w meble, zastawę oraz innego typu rzeczy. Są to postacie niezwykle pomocne, które starają się wspierać księcia, jednocześnie obawiają się go, bo bywa przerażający. Są jednak oddanymi przyjaciółmi. Płomyk i Trybik to postacie, które obdarzyłam największą sympatią. Choć czasami się przekomarzali, a Płomyk niejednokrotnie działał wbrew woli Trybika, zawsze mogli na siebie liczyć. Ciekawą postacią jest tu także Pani Imbryk, zaradna i mądra kobieta przemieniona w element zastawy kuchennej. Zawsze służyła dobrą radą Bestii. Rozczulający jest także jej syn — mały Imbryczek.

Całość jest okraszona nietuzinkową muzyką. To właśnie w tej produkcji znajdziemy jedną z najpiękniejszych ścieżek dźwiękowych. Bohaterowie w śpiewanych piosenkach nie tylko wyrażają swoje uczucia, ale także opowiadają o wydarzeniach rozgrywających się w przeszłości lub teraźniejszości, śpiewają także o najskrytszych marzeniach i obawach.

W polskiej wersji językowej wystąpiła Katarzyna Pysiak, Jakub Szydłowski oraz Stefan Każuro, który użyczył głosu tytułowej Bestii. Dubbing gra tu bardzo ważną rolę, a dopasowane głosy idealnie oddają klimat całej bajki.
źródło
Dla mnie to produkcja idealna. Z nieszablonowymi postaciami, ciekawym tłem, scenerią oraz muzyką, trafiającą w najczulsze zakamarki duszy. I choć nie wzruszam się na bajkach, to tu niejednokrotnie moje serce ścisnął żal oraz zabiło mocniej serce. Bajka opowiada też o mocy prawdziwego uczucia, jakim jest w tym przypadku, miłość. Animacja pokazuje relacje między ojcem a córką, którzy są poświęcić naprawdę wiele, aby uratować siebie nawzajem. W Pięknej i Bestii został przedstawiony obraz miłości trudnej, rodzącej się powoli i dającej nadzieję bohaterom. Tytułowa Bestia uczy się kochać nie tylko drugą osobę, ale i samą siebie, ponieważ zmieniony w potwora w ogóle nie wierzył w swoją wyjątkowość. Czasami dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu*. I taki poniekąd morał wyłania się z tej produkcji.

Podsumowując, uważam, że bajka jest naprawdę jedną z lepszych produkcji Walta Disneya. Warto ją obejrzeć razem ze swoimi pociechami, ale i samemu, aby przypomnieć sobie dobre chwile. To produkcja z mądrym przesłaniem oraz chwytliwymi piosenkami.

* cytat z Małego Księcia, Antoine de Saint-Exupery'ego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...