Ariana | Blogger | X X

15 kwietnia 2016

„Księga Elżbiety” Joann Davis

Tytuł: Księga Elżbiety
Tytuł oryginalny: The Book of Elizabeth
Cykl: -

Autor: Joann Davis
Tłumaczenie: Anna Maria Nowak
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 164
Data wydania: 10 listopada 2011

Joann Davis to amerykańska pisarka, która ma na swoim koncie ponad sześć książek. W Polsce ukazały się jej dwie powieści: Księga Elżbiety oraz Księga nowej drogi.

Księga Elżbiety została wydana w 2011 roku dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka. Książka napisana przez Joann Davis zdobyła rzeszę fanów, ale i wielu przeciwników, ponieważ często była porównywana do książek Paulo Coelho.

Elżbieta znajduje nad rzeką ciało dziewczynki. Po oddaniu go rodzicom zaczyna się zastanawiać, czemu życie musi być tak gorzkie. Dlaczego ludzie umierają, a dookoła panuje cierpienie, przemoc i niesprawiedliwość. Po wątpliwościach, które nurtują bohaterkę, śni ona o źródle, które nigdy nie wysycha. Zmotywowana postanawia odnaleźć ów miejsce, towarzyszy jej Dawid oraz krewna Miriam. 

Książka nie ma zbyt skomplikowanej fabuły. Jest prosta, może czasami aż za bardzo. Księga Elżbiety jest napisana lekkim, nieprzytłaczającym językiem. Czytelnik praktycznie ma wszystko podane na tacy, ponieważ mądrości wypływające z książki nie są ukryte, nie ma też potrzeby długo się nad nimi zastanawiać.
Źródłem, które nigdy nie wysycha jest źródło miłości. Można je znaleźć w sercu każdego człowieka. Źródło dobroci i łagodności. Szczodrości i cierpliwości.
W Księdze Elżbiety znajdziemy kilka historii opowiedzianych przez poszczególnych bohaterów. Właśnie przez nie autorka chce nauczyć czytelnika kilku rzeczy oraz pokazuje, że można patrzeć na świat z innej perspektywy. W książce znajdziemy historie opowiedziane przez Elżbietę, Dawida, Miriam, ale także przez ludzi, których bohaterowie spotykają podczas podróży, jak np. Żebraczkę oraz Starca.  Autorka połączyła elementy fantastyczne, mitologiczne oraz biblijne w spójną całość. 

Od strony graficznej książka prezentuje się bardzo schludnie. Połączenie kilku odcieni błękitu z czernią oraz srebrzystym napisem było dobrym pomysłem. W dotyku książka jest delikatna i miękka. Litery są średniej wielkości, ale pomiędzy nimi są dosyć spore odstępy. Nie przeszkadzało to w czytaniu książki, ale gdyby dobrze zagospodarować miejsce na kartkach książka miałaby osiemdziesiąt stron, a nie dwa razy więcej. 

Podsumowując Księga Elżbiety to książka o poszukiwaniu właściwej drogi w życiu, o docenianiu nawet najmniejszych rzeczy, których nie trzeba szukać na drugim końcu świata, bo one są tuż obok, a także o najpiękniejszym uczuciu, jakim jest miłość, która uskrzydla i uzdrawia. Mimo niewielkich mankamentów jest to historia warta uwagi. Książkę czyta się szybko, więc nawet jeśli nie spodoba się Wam, to nie stracicie za wiele czasu. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję drogi czytelniku, że postanowiłeś przeczytać ten post. Będzie mi bardzo miło, gdy pozostawisz po sobie jakiś ślad w postaci komentarza i zmotywujesz mnie do dalszej pracy! :)

Pozdrawiam, Ola.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...