Ariana | Blogger | X X

22 marca 2016

„Przeklęta laleczka” Ewa Rajter

Tytuł: Przeklęta laleczka
Tytuł oryginalny: Przeklęta laleczka
Cykl: -

Autor: Ewa Rajter

Tłumaczenie: -
Wydawnictwo: Jaguar
Liczba stron: 287
Data wydania: 20 stycznia 2016

Przeklęta laleczka to książka Ewy Rajter, wydana na początku 2016 roku. Autorka ma już w swoim dorobku inną powieść — Trzy dziewczyny, trzy randki, trzy łóżka.

Nie miałam żadnej styczności z polskimi autorkami, które pisałyby o czymś z pogranicza kryminału i sensacji, ale ze zgrabnie wplecionym romansem. Właściwie nie czytam wielu książek z takich gatunków, więc okazało się to dobrą odskocznią.

Agata, Ewa i Zuzanna to trzy Polki, które przyjeżdżają do Meksyku, każda w innym celu. Jest jednak coś, co je łączy. Wszystkie zatrzymują się w tym samym hotelu, w którym pewnego dnia dochodzi do zbrodni. Co może łączyć dziennikarkę, artystkę i pani kryminolog z zamordowaną kobietą? Na te pytanie odpowiedź znajdziecie w Przeklętej laleczce.

Akcja toczy się dosyć szybko, ale czytelnik nie będzie miał problemu w rozeznaniu się w całej sytuacji. Każdy wątek jest tajemniczy, ciężko stwierdzić, który bohater gra w książce pierwsze skrzypce. Morderstwa, tajemnice, narkotyki, to tylko

Bardzo ciekawym zabiegiem było wymieszanie narracji. Jest to ciekawy pomysł, ponieważ zmiana narracji nie następuje po jednym, czy dwóch rozdziałach, ale czasami po jednym akapicie. Wydało mi się to na tyle interesujące, aby wspomnieć o tym w recenzji. W Przeklętej laleczce mamy do czynienia z większą ilością bohaterów. Każdy z nim ma swoją historię do opowiedzenia. Zmieniająca się narracja może okazać się zgubna dla czytelnika, który nigdy nie miał okazji czytać książki o podobnej budowie.

Bohaterowie, których stworzyła Ewa Rajter są ludźmi z krwi i kości. W powieści są ukazane dobre, jak i złe postacie. Ci drudzy są bardzo charakterystyczni i nie sposób ich nie rozpoznać. Nie spotkałam się z postacią, która irytowałaby mnie swoim zachowaniem, mogę więc tylko dodać kolejny plus dla tej książki. Często jednak autorzy gubią się i tworzą postacie, które są zbyt mocno wyidealizowane, bądź odwrotnie - są ofiarami i nie da się ich lubić. Autorka świetnie sobie poradziła i wykreowała męskie, jak i żeńskie postacie, z którymi niejednokrotnie czytelnik mógłby się utożsamiać.

Ewa Rajter ma bardzo przyjemny i lekki styl. Nie przytłacza czytelnika nagromadzeniem niepotrzebnych metafor, opisów, czy dialogów. Język jest prosty, ale nie przeszkadza to w odbiorze całego utworu.

Przeklęta laleczka to doskonała opowieść dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z kryminałem, romansem, czy czymś sensacyjnym. Książka łączy w sobie elementy kilku gatunków, dzięki czemu nie wpisuje się w kanon typowego kryminału, czy romansu. Opowieść Ewy Rajter może wzbudzać w czytelniku szereg różnych emocji, ale z całą pewnością są to niezapomniane emocje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...